اخبار، اطلاعيه ها و گزارشات
پيام مديرعامل شركت ملي گاز ايران به مناسبت روز درختكاري و هفته منابع طبيعي 

معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران طي پيامي ضمن گراميداشت هفته منابع طبيعي و روز 15 اسفند ماه "روز درختكاري"، گفت: شركت ملي گاز ايران در اطاعت از منويات رهبر معظم انقلاب اسلامي با گازرساني به اقصي نقاط كشور و جلوگيري از قطع درختان به عنوان پيشگام در تلطيف هواي شهرها و روستاهاي كشور اسلامي ايران به وظايف خود عمل نموده است.


معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران طي پيامي ضمن گراميداشت هفته منابع طبيعي و روز 15 اسفند ماه "روز درختكاري"، گفت: شركت ملي گاز ايران در اطاعت از منويات رهبر معظم انقلاب اسلامي با گازرساني به اقصي نقاط كشور و جلوگيري از قطع درختان به عنوان پيشگام در تلطيف هواي شهرها و روستاهاي كشور اسلامي ايران به وظايف خود عمل نموده است.

متن كامل پيام به شرح ذيل است:

من خواهش میکنم مسئولینى که در بخشهاى مختلف هستند، به این نکته توجه کنند که نگاه به مسئله‌ى آب و هوا، نگاه به مسئله‌ى غبار، نگاه به مسئله‌ى دود، نگاه به مسئله‌ى هواى سالم، نگاه به مسئله‌ى آب سالم، نگاه به محیط زیست سالم، نگاه به مسئله‌ى جنگلها، نگاه‌هاى اصلى است؛ اینها را در متن برنامه‌ها، در مجارى همه‌ى برنامه‌هاى زندگى بگنجانند.

بخشي از بيانات مقام عظماي ولايت در بوستان ولايت 17/12/89

 

ايجاد زندگي سالم در همه ابعاد آن در راستاي شكوفايي استعدادها  و پرورش انسانهاي ارزش مدار از جمله اهداف كلان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بوده و سعي و تلاش در بوجود آوردن چنين فضايي انجام وظايف واجراي تكليف  و فرامين الهي است كه بدرستي از زبان رهبر معظم انقلاب اسلامي جاري شده است :

واقعاً اگر ما به مسئله‌ى آب، خاک، ...هوا و آن چیزهائى که منتهى میشود به این چیزها - مثل مراتع، مثل منابع طبیعى، مثل جنگلها، مثل وضع شهرسازى - نپردازیم، زندگى مردم شیرین نخواهد شد. صنعت و پیشرفت صنعتى و درآمدهاى فزاینده‌ى کشور و افتخارات گوناگون علمى، متن زندگى و واقعیت زندگى را شیرین نمیکند؛ همه‌ى اینها باید مقدمه باشد براى اینکه مردم زندگى سالم و شیرین و مطلوب داشته باشند. از جمله‌ى چیزهائى که مساس مستقیم دارد، مسئله‌ى محیط زیست است، محیط زندگى انسانهاست، مسئله‌ى آب و هواست. آن وقت ریشه‌هاى آن، بنیانهاى آن، که خاک است و جنگل است و درخت است و بقیه‌ى چیزها، اهمیت درجه‌ى یک پیدا میکند.

در ایران، از 15 تا 22 اسفند ماه به عنوان " هفته منابع طبیعی" نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی 15 اسفند "روز ‌درختکاری‌ " است.

شركت ملي گاز در اطاعت از منويات رهبر معظم انقلاب اسلامي ، با گازرساني به اقصي نقاط كشور و جلوگيري از قطع درختان ، بعنوان پيشگام در تلطيف هواي شهرها و روستاهاي كشور اسلامي ايران به وظايف خود عمل نموده و ضمن گراميداشت هفته منابع طبيعي و روز درختكاري، به همكاران عزيز خود در شركت ملي گاز ايران  توصيه مي نمايد در اين نمادين هفته منابع طبيعي و روز درختكاري، با غرس نهال اين سنت حسنه را اشاعه فرمايند .

 

و من ا... التوفيق

جواد اوجي

معاون وزير و مدير عامل شركت ملي گاز ايران

1390/12/21 يكشنبه
..
اولين كنفرانس نقش پژوهش و فناوري هاي نوين در مديريت پسماند صنعت نفت برگزار مي گردد 

اولين كنفرانس نقش پژوهش و فناوري هاي نوين در مديريت پسماند صنعت نفت به همت مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران در خردادماه 1391 در محل باشگاه نفت (تهران) برگزار خواهد شد. ادامه متن....


اولين كنفرانس نقش پژوهش و فناوري هاي نوين در مديريت پسماند صنعت نفت به همت مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران در خردادماه 1391 در محل باشگاه نفت (تهران) برگزار خواهد شد.

رویکرد ویژه بشر به موضوع "حفظ محیط زیست، اقتصاد پویا و زندگی سالم و امیدوارانه" یا به عبارت دیگر توسعه پایدار، موضوع پسماند و مدیریت پسماند را بسیار حائز اهمیت ساخته است. تقابل مدیریت پسماند و مباحث اقتصادی همواره یکی از دغدغه های اصلی صنعت طلای سیاه بوده است.

چرخه تولید نفت از اکتشاف و حفاری گرفته تا بهره برداری و تولید، تصفیه، و پخش فرآورده های آن، فرآیندی است که به تولید پسماند می انجامد و در صورت عدم مدیریت صحیح ممکن است اثرات زیست محیطی و جوی غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد.

اهداف کنفرانس مذكور به شرح ذيل تعيين و اعلام شده اند:

- فرهنگ سازی مدیریت پسماند، بهره وری و اصلاح الگوی مصرف و تولید

- آشنایی با مسائل روز مرتبط با مدیریت پسماند، و سازماندهی و اصلاح مصرف با نگاه ویژه به حفظ ذخایر و توسعه پایدار در برنامه های بلندمدت

- آشنایی مدیران، کارشناسان و صاحبنظران با آخرین تحولات و سیاست ها در زمینه مدیریت پسماند

- نگاه ویژه به حوزه مدیریت پسماند به عنوان یک دانش مدرن در زمینه حفظ و پایداری ذخایر و ترغیب سازمان ها و صنایع به آن

- هم اندیشی و هم افزایی مدیران، صاحبنظران، متخصصان، کارشناسان، اساتید، شرکت ها و سازمان های مرتبط به منظور تبادل اطلاعات و ارائه راهکارهای کلیدی در زمینه مدیریت پسماند

 

علاقمندان به مباحث محيط زيست و مديريت پسماند، خصوصا همكاران محيط زيست شركت هاي تابعه جهت كسب اطلاعات بيشتر مي توانند به وبسايت كنفرانس يه آدرس www.wmrc.ir مراجعه نمايند.

1390/12/8 دوشنبه
..
فرمايشات آيت الله العظمي مكارم شيرازي در ارتباط با حفاظت از محيط زيست از ديدگاه فقه 

آيت الله العظمي مكارم شيرازي در ديدار مدير کل محيط زيست استان قم با تاكيد بر ضرورت بالا بردن سطح آگاهي‌هاي مردم نسبت به محيط زيست، تصريح كرد: مردم بايد آگاه باشند که آب و زمين و هوا محدود است و هر کسي حق دارد مقداري از آن استفاده کند و هر نسلي به مقدار خودش آن را حفظ کند و همان‌گونه که نسل‌هاي گذشته براي ما سهم گذاشته‌اند ما هم براي آيندگان بگذاريم وي در ارتباط با آلودگي آب و هوا و حفظ منابع آبي ادامه داد: ...


آيت الله العظمي مكارم شيرازي در ديدار مدير کل محيط زيست استان قم با تاكيد بر ضرورت بالا بردن سطح آگاهي‌هاي مردم نسبت به محيط زيست، تصريح كرد: مردم بايد آگاه باشند که آب و زمين و هوا محدود است و هر کسي حق دارد مقداري از آن استفاده کند و هر نسلي به مقدار خودش آن را حفظ کند و همان‌گونه که نسل‌هاي گذشته براي ما سهم گذاشته‌اند ما هم براي آيندگان بگذاريم.

وي در ارتباط با آلودگي آب و هوا و حفظ منابع آبي ادامه داد: حتي يک قطره آب هم مهم است. بي‌دليل نبايد مصرف شود. هوا را نبايد آلوده کرد. برخي از موتورسواران با وسيله نقليه خراب، اول تا آخر خيابان را آلوده مي‌کنند. اينها چه حقي دارند؟

وي در ادامه با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني در خصوص منابع طبيعي به مردم، افزود: بايد به طور جدي فرهنگ‌سازي کرد و مردم را نسبت به محدود بودن اينها و نياز امروز و آيندگان به آن آگاه كرد.

مکارم شيرازي در ادامه به شرايط جوي و منطقه‌اي مانند ذرات معلق و ريز گردها اشاره و اظهار كرد: با توجه به کويري بودن بسياري از شهرها و اينکه گرد و غبارهاي فراواني بطرف برخي از شهرها مي‌آيد، بايد تدابير مناسبي براي جلوگيري از آن انديشيده شود.

اين مرجع تقليد با اشاره به نابودي فضاهاي سبز شهري خاطرنشان كرد: در قم قديم، در منطقه زنبيل‌آباد، باغ بزرگي وجود داشت که يکي از ريه‌ها و شريان‌هاي تنفسي قم بود اما متاسفانه نابود شد. بايد آينده را دريابيم و درختکاري فراواني (بعنوان ريه هاي تنفسي شهرها) داشته باشيم.

وي در ادامه با تاکيد بر ضرورت فرهنگ‌سازي در زمينه حفاظت از محي زيست، يادآور شد: مسائل مربوط به محيط زيست را بايد در کتاب‌هاي درسي گنجاند.

مکارم شيرازي در ادامه به نقش رسانه‌هاي گروهي در حفاظت از محيط زيست اشاره کرد و گفت: بايد رسانه‌هاي گروهي در بخش محيط زيست کارهاي فراواني کنند وگرنه در آينده مشکلات بسياري خواهيم داشت و خداي ناکرده افراد فراواني مبتلا به بيماري‌هاي پوستي، تنفسي و قلبي خواهند شد.

اين مرجع تقليد با اشاره به يکي از مصاديق آلودگي محيط زيست، تصريح كرد: قرباني‌هايي که در گذرگاه‌ها و خيابان‌ها صورت مي‌گيرد و همه جا را آلوده مي‌کند، شرعا اشکال دارد. اين خون‌ها نبايد در خيابان ريخته شود زيرا باعث آلودگي مي‌شود.

وي در پايان از زحمات تلاشگران محيط زيست و مردمي که به وظيفه خود عمل مي‌کنند، تشکر کرد.

واحد محيط زيست HSE شركت ملي گاز ايران

1390/11/18 سه‌شنبه
..
برگزاري دوره ارزيابي اثرات زيست محيطي(EIA) -شركت مهندسي و توسعه 8 الي 10 بهمن 90 

دوره سه روزه ارزيابي اثرات زيست محيطي (EIA) ويژه كارشناسان محيط زيست شركت هاي تابعه بميزباني شركت مهندسي و توسعه از تاريخ 8 لغايت 10 بهمن ماه جاري در تهران برگزار گرديد. در اين دوره....


دوره سه روزه ارزيابي اثرات زيست محيطي (EIA) ويژه كارشناسان محيط زيست شركت هاي تابعه بميزباني شركت مهندسي و توسعه از تاريخ 8 لغايت 10 بهمن ماه جاري در تهران برگزار گرديد. در اين دوره به مباحثي همچون

ضوابط و استاناردهاي زيست محيطي، روشهاي مختلف ارزيابي اثرات زيست محيطي، گزارشات و دستورالعمل هاي بررسي گزارشات ارزيابي اثرات زيست محيطي و... پرداخته شد. در زير مي توانيد فايل هاي مربوط به اين دوره را دريافت نماييد.

1390/11/12 چهارشنبه
..
پيام مهندس اوجي به مناسبت 29 ديماه؛ روز هواي پاك 

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، مهندس اوجي معاون وزير نفت و مدير عامل شركت به مناسبت 29 ديماه روز هواي پاك، پيامي صادر نمود.در قسمتي از اين پيام آمده است:

«شركت ملي گاز ايران با تامين سوخت پاك، بسترهاي لازم براي زيستن در محيطي پاك را براي هم ميهنان كشور اسلامي ايران فراهم نموده است. آراستن محيط زيست بعهده يكايك آحاد جامعه است.»


به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، مهندس اوجي معاون وزير نفت و مدير عامل شركت به مناسبت 29 ديماه روز هواي پاك، پيامي صادر نمود.

در قسمتي از اين پيام آمده است:

«شركت ملي گاز ايران با تامين سوخت پاك، بسترهاي لازم براي زيستن در محيطي پاك را براي هم ميهنان كشور اسلامي ايران فراهم نموده است. آراستن محيط زيست بعهده يكايك آحاد جامعه است.»

متن كامل پيام به اين شرح است:

1390/11/1 شنبه
..
بيشتر


مجری سایت : شرکت سیگما