راهنماها
فرهنگ مهندسي محيط زيست (انگليسي به انگليسي) 

با توجه به نوپا بودن دانش محيط زيست در كشور و محدوديت موجود در زمينه منابع و مآخذ، نياز محققان و فعالان بخش محيط زيست به مجموعه اصطلاحات و واژگان تخصصي و اساسي رشته محيط زيست دوچندان است. به همين منظور كتاب (Environmental Engineering Dictionary & Directory) كه توسط آقاي توماس پانكراتس تاليف و گردآوري شده براي استفاده عموم علاقمندان و بويژه همكاران محيط زيست شركت ملي گاز تهيه شده است. فرهنگ حاضر خواننده را با واژگان اساسي مربوط به رشته هاي مختلف علوم وفنون محيط زيست آشنا مي سازد. اين مجموعه مشتمل بر شرح و توضيح عناوين، عبارات، مفاهيم و اصطلاحات محيط زيست است كه در 330 صفحه در قالب فايل PDF عرضه شده است.

در ادامه مي توانيد فايل مربوط به ديكشنري را دانلود نمائيد. 


1390/8/15 يكشنبه
..
بازيافت و بازگردش مواد و تجهيزات حاوي هالون (بكار رفته در خاموش كننده ها) 

 دفتر حفاظت لايه اوزن تحت پروتكل مونترال با همكاري سازمان آتش نشاني و با استفاده از تسهيلات صندوق چند جانبه پروتكل مونترال و آژانس اجرايي توسعه فرانسه در حال ايجاد بانك فيزيكي هالون مي باشد كه وظيفه اين بانك بازيافت و بازگردش هالون ها و پوشش مصارف ضروري در سطح كشور است.

اين بانك فيزيكي در حال حاضر در حال احداث بوده كه پس از تكميل ساخت و تجهيز آن به دستگاههاي مربوطه قادر خواهد بود هالون هاي ارسالي از واحد هاي مختلف را بازيافت و قابل استفاده مجدد و ذخيره نمايد. از اينرو لازم است شركتهاي زير مجموعه شركت ملي گاز ايران تا زمان تكميل نهايي بانك فيزيكي هالون اين مواد را . . . .


دفتر حفاظت لايه اوزن تحت پروتكل مونترال با همكاري سازمان آتش نشاني و با استفاده از تسهيلات صندوق چند جانبه پروتكل مونترال و آژانس اجرايي توسعه فرانسه در حال ايجاد بانك فيزيكي هالون مي باشد كه وظيفه اين بانك بازيافت و بازگردش هالون ها و پوشش مصارف ضروري در سطح كشور است.

اين بانك فيزيكي در حال حاضر در حال احداث بوده كه پس از تكميل ساخت و تجهيز آن به دستگاههاي مربوطه قادر خواهد بود هالون هاي ارسالي از واحد هاي مختلف را بازيافت و قابل استفاده مجدد و ذخيره نمايد. از اينرو لازم است شركتهاي زير مجموعه شركت ملي گاز ايران تا زمان تكميل نهايي بانك فيزيكي هالون اين مواد را بصورت موقت ذخيره و سپس به مركز فوق ارسال دارند.

به منظور تسريع در جايگزيني و دفع اين مواد در شركتهاي زير مجموعه شركت ملي گاز ايران و از آنجا كه اين مواد تحت پوشش كنوانسيون بازل مشمول كد 45 الحاقيه شماره 1 مي باشد و با توجه به عدم وجود مديريت زيست محيطي مناسب اين كالا تحت كنوانسيون بازل پيشنهاد مي گردد ترجيحا با شركتهاي توليد كننده كپسولها به منظور استرداد و بازيافت آنها مشورت گردد. در غير اينصورت بطور مستقيم يا بوسيله شركتهاي تجاري داخلي، يك شركت خارجي بعنوان مسئول حمل و نقل و بازيافت آنها در خارج از كشور بر اساس مديريت صحيح زيست محيطي پسماند خطرناك و مفاد كنوانسيون بازل مندرج در پايگاههاي اينترنتي http://www.basel.int و http://www.irandoe.org انتخاب گردد.

همچنين بمنظور راهنمايي و كمك بيشتر به شركتهاي زير مجموعه در ادامه ليست جايگزين هالون با قالب pdf در اختيار قرار داده شده است.


1388/5/18 يكشنبه
..
ابزار CDM جهت تعيين مقدار انتشارات ناشي از فلرينگ گاز حاوي متان 
..
راهنماي CDM براي پروژه هاي مرتبط با نشت و خطوط لوله و شبكه 

با توجه به نياز همكاران بخش انتقال و گاز استاني در خصوص كسب اطلاعات بيشتر در مورد پروژه هاي CDM موجود در حوزه فعاليت خود و همچنين بحثهاي مطرح در جلسات اخير  مرتبط با مكانيزم توسعه پاك، در ادامه راهنماهاي دو روش مصوب UNFCCC مرتبط با نشت قرار داده مي شود. لازم بذكر است در حالت متعارف پروژه هايي كه براي آنها متدولوژي مصوب وجود دارد و قبل از اجرايي نمودن پروژه امكان استفاده از قابليت CDM موجود است. براي آگاهي از كليه متدولوژيهاي مصوب موجود مي توانيد از آدرس

http://cdm.unfccc.int/methodologies/PAmethodologies/approved.html استفاده نماييد.


1388/5/12 دوشنبه
..
ويژگيهاي آب آشاميدني، نمونه برداري و آزمايشات 
..
فاضلاب و مسائل مربوط به آن 

با توجه به نياز افزايش اطلاعات و معلومات عمومي محيط زيستي كارشناسان فعال در بخش محيط زيست HSE شركتهاي زير مجموعه گاز و علاقه مندان به موضوعات محيط زيستي در اين بخش راهنمايي بر فاضلاب و مسائل مربوط به آن تهيه گرديده است. منابع موجود مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.


1387/5/14 دوشنبه
..
راهنماي بهره برداري و نگهداري تصفيه خانه هاي فاضلاب شهري (تصفيه مقدماتي) 
با توجه به نياز شديد شركتهاي تابعه (بويژه پالايشگاههاي گاز) در اطلاع از نحوه بهره برداري تصفيه خانه هاي فاضلاب واحد حفاظت محيط زيست شركت ملي گازدر گام نخست اقدام به د راختيار گذاري راهنماي بهره برداري و  نگهداري تصفيه خانه هاي فاضلاب شهري در بخش تصفيه مقدماتي نموده است.
براي دسترسي به اين راهنما از فايل ذيل استفاده نماييد.
 

1387/5/7 دوشنبه
..
آلودگي هوا و اثرات آن 
در اين راهنماي "آلودگي هوا و اثرات آن" سعي گرديده است با زباني ساده به موضوع آلاينده هاي هوا و اثرات آن بر سلامت و محيط زيست پرداخته شود.

1387/4/25 سه‌شنبه
..
Combustion and Incineration Processes, Third Edition 
پس از دانلود فايل و unzip كردن فايل dk1860_fm.pdf را باز نماييد.
1387/2/30 دوشنبه
 
..
THE HANDBOOK OF HAZARDOUS MATERIALS SPILLS TECHNOLOGY 
..
handbook of water and wastewater treatment technologies 
..
Practical Wastewater Treatment full, 2006 
..
Handbook of Air Pollution Prevention and Control 
..
كتابچه آلاينده هاي محيط زيست 
..
دستيار سبز محيط زيست مجموعه (1) 

واحد حفاظت محيط زيست شركت ملي گاز در راستاي اهداف كلان شركت ملي گاز ايران در خصوص محيط زيست پاك اقدام به ايجاد بسترهاي مناسب در خصوص تهيه و در اختيار گذاشتن منابع و كتب محيط زيستي نموده است.

به همين منظور در مجموعه (1) از دستيار سبز محيط زيست سعي شده است با توجه به عناوين اصلي مرتبط با مهندسي محيط زيست شامل آب، پساب، زائدات صنعتي و عادي، هوا و خاك و غيره منابع معتبري جهت بهره گيري در بررسي هاي كارشناسانه محيط زيستي و تصميم گيريهاي مديريتي، تهيه و در اختيار عموم علاقه مندان قرار گيرد.

با اميد به خدا در مجموعه هاي بعدي به مسائل ويژه و تخصصي تر پرداخته مي شود.

 لينك زير بمنظور دانلود مجموعه كامل دستيار سبز ارائه شده است. البته با توجه به حجم بالاي فايل كتابها بصورت مجزا نيز ارائه گرديده است.


1387/2/17 سه‌شنبه
..