تازه هاي بهداشت
9 ارديبهشت روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه اي  

روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه اي (9 ارديبهشت مصادف با 28 آوريل) كه امسال با شعار " ارتقاء ايمني و بهداشت در اقتصاد سبز" از سوي سازمان بين المللي كار ناميده شده است بر همكاران محترم گرامي باد


1391/2/11 دوشنبه
..
پوستر روز جهاني بهداشت 

همكاران محترم مي توانند در ادامه از فايل پوستر روز جهاني بهداشت (تهيه شده توسط واحد بهداشت HSE ستاد) جهت گراميداشت اين روز (18 فروردين) استفاده نمايند. لازم به ذكر است چون تا اين لحظه سازمان بهداشت جهاني مبادرت به تهيه پوستر با كيفيت بالا ننموده است، لذا پوستر پيوست از كيفيت مطلوبي برخوردار نمي باشد.

واحد بهداشت  HSE شركت ملي گاز ايران


1390/12/23 سه‌شنبه
..
روز جهاني بهداشت (18 فروردين 1391) 

زندگي سالم، طول عمر بيشتر (Good health adds life to years)

همكاران محترم

با توجه به نزديك شدن هفته سلامت (18 لغايت 24 فروردين 1391) و روز جهاني بهداشت (18 فروردين) كه امسال با موضوع "سالمندي و سلامت (Ageing and Health) " و شعار "زندگي سالم، طول عمر بيشتر (Good health adds life to years)" برگزار مي گردد، روزشمار هفته سلامت جهت استفاده آن مجموعه در ادامه آمده است. ضمناً شما مي توانيد از فايل هاي پيوست جهت استفاده همكاران (فايل كتاب راهنماي سلامت سالمندان) و برگزاري مراسم مربوطه در اين هفته استفاده نماييد.


همكاران محترم

با توجه به نزديك شدن هفته سلامت (18 لغايت 24 فروردين 1391) و روز جهاني بهداشت (18 فروردين) كه امسال با موضوع "سالمندي و سلامت (Ageing and Health) " و شعار "زندگي سالم، طول عمر بيشتر (Good health adds life to years)" برگزار مي گردد، روزشمار هفته سلامت جهت استفاده آن مجموعه در ذيل آمده است. ضمناً شما مي توانيد از فايل هاي ذيل جهت استفاده همكاران (فايل كتاب راهنماي سلامت سالمندان) و برگزاري مراسم مربوطه در اين هفته استفاده نماييد.

روز شمار هفته سلامت: 24- 18 فروردين 1391

 

o       جمعه  18/1/1391                          سالمندي، ورزش و سلامت معنوي

o       شنبه  19/1/1391                           سالمندي و آموزش  همگاني  

o       يكشنبه 20/1/1391                       سالمندي و حوادث و بلايا 

o       دوشنبه 21/1/1391                        سالمندي و شهرهاي دوستدار سلامت

o       سه‌شنبه 22/1/1391                      سالمندي، سلامت و همكاري‌هاي بين‌بخشي

o       چهار شنبه 23/1/1391                 سالمندي و مراقبت در برابر بيماري‌ها

o       پنج‌شنبه 24/1/1391                     سالمندي و كرامت اجتماعي  

1390/12/22 دوشنبه
..
برگزاري دوره ارزيابي ريسكهاي ارگونومي در وضعيت بدني ويژه پالايشگاهها و مناطق عملياتي  

دوره ارزيابي ريسك هاي ارگونومي در وضعيت بدني 24 الي 26 بهمن ماه 1390 به همت HSE شركت ملي گاز ايران و بميزباني منطقه چهار عمليات انتقال گاز برگزار شد. در اين دوره سه روزه كارشناسان بهداشت صنعتي پالايشگاههاي گاز كشور و مناطق عمليات انتقال گاز حضور داشتند.


1390/12/1 دوشنبه
..
برگزاري دوره ارزيابي ريسك هاي ارگونومي در وضعيت بدني- 26 لغايت 28 دي ،بوشهر 

نخستين دوره ارزيابي ريسك هاي ارگونومي در وضعيت بدني بميزباني شركت گاز استان بوشهر از تاريخ 26 لغايت 28 ديماه 1390  (بمدت سه روز)  ويژه كارشناسان بهداشت صنعتي گاز استاني برگزار گرديد. شركت كنندگان در پايان دوره قادر خواهند بود ريسك هاي مربوط به ارگونومي وضعيت بدني كاركنان شركت هاي مربوطه را ارزيابي و اندازه گيري نمايند.


1390/11/8 شنبه
..
پمفلت "چقدر كالري مصرف كنيم" 

 در ادامه پمفلت سودمند و كاربردي تهيه شده توسط شركت گاز استان بوشهر با عنوان "چقدر كالري مصرف كنيم" جهت استفاده و آموزش به ساير همكاران قابل دستيابي مي باشد.

واحد بهداشت HSE شركت ملي گاز ايران


 در ادامه پمفلت سودمند و كاربردي تهيه شده توسط شركت گاز استان بوشهر با عنوان "چقدر كالري مصرف كنيم" جهت استفاده و آموزش به ساير همكاران قابل دستيابي مي باشد.

واحد بهداشت HSE شركت ملي گاز ايران

1390/8/17 سه‌شنبه
..
رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي:استفاده از سبزيجات در رستوران‌ها و اغذيه‌فروشي‌ها تا اطلاع ثانوي ممنوع است 

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير گفت: با توجه به اين كه كانون‌هاي انتقال بيماري وبا، مزارع كشاورزي هستند، استفاده از سبزيجات در رستوران‌ها و اغذيه فروشي‌ها تا اطلاع ثانوي ممنوع است.

دكتر محمدمهدي گويا در گفت و گو با خبرنگار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (و ب د ا) ضمن بيان اين مطلب گفت: ممنوع شدن استفاده از سبزيجات در رستوران‌ها و اغذيه‌ فروشي‌ها به صاحبان اين اماكن ابلاغ شده است و هموطنان در صورت مشاهده تخلف در اين مراكز، مراتب را به نزديكترين مركز بهداشتي درماني و يا سامانه اطلاعات بهداشت محيطي با شماره تلفن 09678 اطلاع دهند.وي با بيان اين كه شروع بيماري وبا در كشور در سال جاري به دنبال ورود اتباع كشورهاي همسايه به صورت غيرقانوني و همچنين مسافرت‌هاي غيرقانوني ساكنين مناطق مرزي به كشورهاي همسايه و ابتلا آنها به بيماري پس از بازگشت به كشور بوده است، خاطرنشان كرد: ....


رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير گفت: با توجه به اين كه كانون‌هاي انتقال بيماري وبا، مزارع كشاورزي هستند، استفاده از سبزيجات در رستوران‌ها و اغذيه فروشي‌ها تا اطلاع ثانوي ممنوع است.

دكتر محمدمهدي گويا در گفت و گو با خبرنگار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (و ب د ا) ضمن بيان اين مطلب گفت: ممنوع شدن استفاده از سبزيجات در رستوران‌ها و اغذيه‌ فروشي‌ها به صاحبان اين اماكن ابلاغ شده است و هموطنان در صورت مشاهده تخلف در اين مراكز، مراتب را به نزديكترين مركز بهداشتي درماني و يا سامانه اطلاعات بهداشت محيطي با شماره تلفن 09678 اطلاع دهند.

وي با بيان اين كه شروع بيماري وبا در كشور در سال جاري به دنبال ورود اتباع كشورهاي همسايه به صورت غيرقانوني و همچنين مسافرت‌هاي غيرقانوني ساكنين مناطق مرزي به كشورهاي همسايه و ابتلا آنها به بيماري پس از بازگشت به كشور بوده است، خاطرنشان كرد: كليه موارد اين بيماري به محض ابتلاي به آن و يا بروز اولين علائم، شناسايي و تحت درمان قرار گرفتند.

وي با اشاره به ورود غيرقانوني اتباع كشورهاي همسايه، گفت: يكي از اماكني كه اتباع بيگانه براي اشتغال به آن روي مي‌آورند، مزارع كشاورزي و به خصوص مناطقي است كه در آنها سبزي‌كاري و صيفي‌كاري وجود دارد.

دكتر گويا افزود: در اين رابطه اقدامات جدي صورت گرفته است تا بتوان آنها را شناسايي و در صورت ابتلاي آنها به بيماري، تحت درمان و ساير مراقبت‌هاي بهداشتي قرار گيرند اما به دليل پراكندگي آنها در استان‌هاي مختلف و گستردگي اين مزارع، امكان دسترسي به همه آنها ميسر نيست و به همين دليل اين مزارع به كانون‌هاي انتقال بيماري وبا تبديل شده‌اند.

رئيس مركز مديريت بيماري‌ها با بيان اين كه عامل ايجادكننده اين بيماري از طريق مدفوع فرد آلوده وارد فاضلاب‌ها مي‌شود، گفت: چنانچه از اين فاضلاب براي كاشت سبزيجات و صيفي‌جات استفاده شود، باعث آلودگي آنها شده و از اين كانون مي‌تواند بيماري را به ديگران انتقال دهد.

دكتر گويا با تاكيد بر اين كه  بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد، مهم‌ترين و اصلي‌ترين راه انتقال بيماري وبا در كشور سبزيجاتي هستند كه با فاضلاب خام آبياري مي‌شوند، خاطرنشان كرد: اين اقدام خلاف قانون است و كساني كه دست به چنين اقدامي مي‌زنند به مراجع قضايي معرفي خواهند شد تا برخوردهاي قانوني لازم صورت گيرد.

رئيس مركز مديريت بيماريها از استانداران، فرمانداران و مسئولان نيروي انتظامي درخواست كرد در امر جمع‌آوري اتباع بيگانه غيرمجاز به خصوص در اماكني مانند مزارع كشاورزي كه مي‌توانند باعث انتشار بيماري شوند، نهايت تلاش خود را به كار گيرند.

1390/6/15 سه‌شنبه
..
تغيير فرم گزارش عملكرد سه ماهه (فصلي) واحد بهداشت 

 همكاران محترم

پيرو بررسي هاي انجام شده در خصوص فرم هاي گزارش آمار و عملكرد واحد بهداشت به اطلاع همكاران محترم مي رساند، فرم هاي مذكور جهت ارائه گزارش فصل بهار (به بعد) سال 90 تغيير نموده است و همكاران مي بايستي از اين پس نسبت به ارسال آمار خود مطابق فرم پيوست اقدام نمايند.

واحد بهداشت  HSE  شركت ملي گاز ايران


1390/3/28 شنبه
..
نظام مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي، ابزاري براي بهبود مستمر 
موضوع شعار امسال روز جهاني ايمني وبهداشت حرفه اي    (8 ارديبهشت ماه 1390 مصادف با 28 آوريل 2011) عبارتست از :
سيستم مديريت ايمني وبهداشت حرفه اي ، ابزاري براي بهبود مستمر
OSH management system: A tool for continual improvement
برگزاري وگراميداشت اين روز ، جلب آگاهي واجماع جهاني براي ارتقا ء برنامه هاي پيشگيري از بيماريها وحوادث شغلي وارتقائ فرهنگ جهاني سلامت در كل دنياست .اين برنامه ها شامل برگزاري سخنراني رهبران وسياستمداران ، كارفرمايان ، كارگران وجلسات آموزشي ويژه ايمني وبهداشت حرفه اي براي ارتقائ بهترين شيوه هاي تجديد تعهد به ايمني وسلامت كارمندان و كارگران در كليه ي محيط هاي كار است .
ادامه متن...

نظام مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي، ابزاري براي بهبود مستمر

تاريخچه و اهميت بهداشت حرفه اي:

انسان از آغاز آفرينش به منظور استمرار زندگي، به كار و كوشش مجبور بوده و در اين راه سختي هاي بسياري را متحمل شده است. امروزه به علت رشد جمعيت و مصرف بيش از اندازه و به وجود آمدن صنايع بزرگ، استفاده از انواع ماشين آلات، تجهيزات، فرايندها، مواد شيميايي و ... امري گريز ناپذير شده است. صنعتي شدن و توليد فزاينده، مخاطرات گوناگوني را براي نيروي كار به ارمغان آورده و موجب شده نيروي كار در معرض عوامل زيان آور بسيار قرار گيرد؛ عواملي كه جزو جدايي ناپذير صنعت و توليد به شمار مي آيند و همواره تندرستي نيروي كار را تهديد مي كنند. نيروي كاري هر كشوري به ويژه كشورهاي در حال توسعه بخشي پر اهميت از سرمايه ملي دانسته شده و از لايه هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي انگاشته مي شود. از اين رو حفاظت از تندرستي نيروي كار و بهسازي محيط كار از اهميتي شايان توجه برخوردار است. بي گمان اقتصادي شكوفا و صنعتي خودكفا بدون داشتن نيروي كار سالم و تندرست امكان پذير نخواهد بود. پس از انقلاب صنعتي (در نيمه دوم قرن هجدهم ميلادي)، صنعت و فن آوري رشد چشمگيري يافت، اما برخلاف بهبود وضع زندگي، افزايش سطح توليد و راحت تر شدن كارها، مشكلات و گرفتاري هاي بسياري براي انسان به وجود آمد و انسان معاصر در معرض خطرات و تهديدهاي بي شماري قرار گرفت كه از آن جمله مي توان به بيماري ها و حوادث ناشي از كار و كهولت هاي زودهنگام در اثر شرايط نامناسب كاري، اشاره كرد. پيدايش چنين مشكلاتي نياز اساسي به فراگيري و رعايت اصول بهداشت شغلي را نمايان ساخت و انسان را بر آن داشت تا براي حفظ و تامين تندرستي نيروي انساني تدابيري بينديشد و با اين موضوع به شيوه هاي علمي برخورد كند. به اين ترتيب نظام نويني بنام «بهداشت حرفه اي» رو به تكامل گذاشت. امروزه اين علم تمام مسائل گوناگون بهداشت شغلي را در تمامي مشاغل در بر مي گيرد.

تعريف بهداشت حرفه اي:

بهداشت حرفه اي، علم و هنر شناسايي، ارزيابي و كنترل عوامل زيان آور شغلي اعم از عوامل فيزيكي (صدا، ارتعاش، روشنايي، پرتوها، گرما، سرما، فشار و رطوبت)، عوامل شيميايي (گازها، بخارات، دمه هاي فلزي، ذرات و الياف معلق)، ارگونوميكي و بيولوژيكي (باكتري ها، ويروس ها، قارچ ها و انگل ها) است. به بياني ديگر بهداشت حرفه اي علمي است كه با مسائل بهداشت محيط كار و سلامت افرادي كه به كار گمارده مي شوند، سر و كار دارد.

اهداف بهداشت حرفه اي:

در اين علم معمولا اهداف دراز مدت مورد توجه بوده و دستيابي به آن كار گروهي مسئولين و كاركنان را مي طلبد.

اهداف بهداشت حرفه اي بر طبق كميته مشترك سازمان بهداشت جهاني (WHO) و سازمان بين المللي كار (ILO) عبارتند از:

الف. تأمين، حفظ و ارتقاء بهداشت و سلامت جسمي، رواني و اجتماعي شاغلين

ب. پيشگيري از بيماري ها و حوادث ناشي از كار

ج. انتخاب كارگر يا كارمند براي محيط و شغلي كه از نظر جسماني و رواني توانايي انجام آن را دارد و به عبارتي تطبيق شرايط كار با انسان به منظور كاهش اثرات كار بر سلامت انسان.

روز جهاني ايمني و بهداشت حرفه اي در سال 2011 توجه ويژه اي بر اجراي نظام مديريت ايمني و بهداشت‎حرفه‎اي (OSHMS) دارد و آن را به عنوان ابزاري براي بهبود مستمر در پيشگيري از حوادث محيط كار مي داند. ماهيت ايمني و بهداشت حرفه اي، مديريت ريسك هاي شغلي است. نظام مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي يك روش پيشگيرانه براي اجراي اقدامات بهداشت حرفه اي و ايمني است كه با گام هاي چهارگانه خود با اصل بهبود مستمر پيوسته مي باشد. اين گام ها بر اساس چرخه PDCA هستند: برنامه ريزي، اجرا ، کنترل، اقدام اصلاحي (PLAN, DO, CHECK, ACT) . هدف اين نظام ايجاد راهكاري جامع و سازمان يافته براي پيوند عملكرد مديريت و كاركنان در راستاي اجراي بهداشت حرفه اي و ايمني است. رويه اين نظام، امكان ارزيابي و بهبود بهداشت حرفه اي و ايمني را در اجراي اقدامات پيشگيرانه و كنترلي را فراهم مي نمايد. OSHMS مي تواند يك ابزار كارا براي مديريت خطرات ويژه ي يك صنعت، فرايند يا سازمان باشد. كليد كاربرد موفق آن در تعهد مديريت و مشاركت فعال كاركنان مي باشد. در طول دهه گذشته، نظام هاي مديريت بهداشت حرفه اي و ايمني به طور گسترده اي در كشورهاي صنعتي و در حال توسعه اجرا گرديده است. دامنه اجراي اين روش از تدوين قوانين ملي، ارتقاي دستورالعمل هاي ملي تا نوآوري هاي داوطلبانه مي باشد. اثبات شده است كه جايگيري اين نظام در بطن اقدامات پيشگيرانه و محافظتي محل كار مي تواند منجر به بهبود شرايط و محيط كار گردد. از آنجايي كه بهبود مستمر بر اساس بازنگري دوره اي راندمان OSHMS مي باشد، مي تواند در پيشگيري از حوادث شغلي نقش چشمگيري داشته باشد. رويه نظام هاي مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي به گونه اي بوده كه نظر بسياري از دولتمردان را در بيش از يك دهه، در سطح ملي و بين المللي به خود جلب نموده است. انتظار مي رود كه روز به روز كشورهاي بيشتري اين نظام را در برنامه هاي بهداشت حرفه اي و ايمني خود به عنوان وسيله اي براي توسعه مكانيزم هاي پايدار بهداشت حرفه اي و ايمني در سازمان ها جاي دهند.

لازم به ذكر است طبق خط مشي بهداشت، ايمني و محيط زيست شركت ملي گاز ايران كه به امضاي مديرعامل محترم نيز رسيده است، دو مقوله «ايجاد محيطي ايمن و عاري از عوامل آسيب رسان به منظور تامين سلامت افراد اعم از كاركنان، پيمانكاران، مشاوران، بازديدكنندگان، همسايگان، تأمين كنندگان، مشتريان» از اولويت هاي شركت ملي گاز ايران مي باشد.1390/2/4 يكشنبه
..
توصيه هاي ايمني درمواجهه با شكستگي هاي احتمالي  

معاون آموزشي اورژانس تهران توصيه هاي ايمني را در مواقع شكستگي هاي احتمالي در فصل زمستان ارائه داد.

دكتر فرهاد رضواني در گفت و گو با خبرنگار وب دا با اشاره با اين كه زمين خوردن و شكستگي يكي از شايعترين حوادث در فصل زمستان محسوب ميشود اظهار داشت: با شروع فصل سرما و بارش برف، بيشترين صدمات ارتوپدي و شكستگي مربوط به سرخوردن افراد است و توصيه مي شود در مواجهه با فرد دچار سانحه به هيچ عنوان او را تكان ندهند .

ادامه متن...


معاون آموزشي اورژانس تهران توصيه هاي ايمني را در مواقع شكستگي هاي احتمالي در فصل زمستان ارائه داد.

دكتر فرهاد رضواني در گفت و گو با خبرنگار وب دا با اشاره با اين كه زمين خوردن و شكستگي يكي از شايعترين حوادث در فصل زمستان محسوب ميشود اظهار داشت: با شروع فصل سرما و بارش برف، بيشترين صدمات ارتوپدي و شكستگي مربوط به سرخوردن افراد است و توصيه مي شود در مواجهه با فرد دچار سانحه به هيچ عنوان او را تكان ندهند .

وي افزود: اگر عضوي دچار تورم، ضرب ديدگي و كبودي شد توصيه مي كنيم عضو آسيب ديده را حركت ندهند زيرا باعث بدتر شدن شكستگي و آسيب ديدگي بيشتر مي شود.

وي ادامه داد: اگر افراد محل آسيب¬ديدگي را نميدانند، فرد را جابه¬جا نكنند و با اورژانس 115 تماس حاصل كرده و اجازه دهند تا نيروهاي امداد مراحل درماني را انجام دهند.

دكتر رضواني تصريح كرد: براي جلوگيري از حركت كردن استخوان،‌توصيه مي شود آن را آتل بندي كنند و عضو شكسته را ثابت نگه دارند . بدين منظور مي توانند از كارتون هاي مقوايي، تخته چوب يا پلاستيك محكم استفاده كنند.

به گفته معاون آموزشي اورژانس كشور، آتل مي تواند با تثبيت ناحيه آسيب ديده از حركت استخوان شكسته و در نتيجه وخيم تر شدن آسيب بافتي جلوگيري كند .

وي با تأكيد بر اينكه ‌اگر شكستگي در ناحيه ستون فقرات يا لگن باشد توصيه كرد: مصدوم را حركت ندهند تا نيروهاي امدادي درمحل حاضر شده و اقدامات امدادي را انجام دهند.

منبع:سايت وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشكي

1389/10/28 سه‌شنبه
..
آشنائي با بيماري سالك وراههاي پيشگيري از آن 

سالك يك بيماري پوستي است كه در بسياري از نقاط ايران ازجمله استان هاي اصفهان ،سمنان،گلستان،يزد،كرمان و...شيوع بالائي دارد .جهت آشنائي با بيماري وراههاي پيشگيري از آن فايل ها را از ادامه متن دانلود نمائيد.


1389/10/22 چهارشنبه
..
برنامه نرم افزاري نرمش هاي محل كار 

همانگونه كه مستحضريد كارهاي اداري و يكنواخت مي تواند موجب خستگي و ناراحتي هاي اسكلتي - عضلاني در همكاران اداري شود، لذا جهت به حداقل رساندن اين مشكلات، نرم افزار نرمش هاي محل كار . . .


ادامه متن . . .


همانگونه كه مستحضريد كارهاي اداري و يكنواخت مي تواند موجب خستگي و ناراحتي هاي اسكلتي - عضلاني در همكاران اداري شود، لذا جهت به حداقل رساندن اين مشكلات، نرم افزار نرمش هاي محل كار تهيه گرديده تا در دوره هاي زماني مشخص و قابل تنظيم به صورت خودكار روي صفحه مانيتور نمايش داده شده و نرمش هاي ساده اداري را به همكاران يادآوري مي نمايد و بدين صورت باعث كاهش خستگي و درد هاي مزمن ناشي از كار يكنواخت مي شود.

نرم افزار از ادامه قابل دريافت است.

1389/5/11 دوشنبه
..
توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني براي جلوگيري از گرمازدگي 

•در طول روز پنجره ها را ببنديد و در صورت تابش آفتاب داخل منزل، پرده ها را بكشيد.

•در شب، هنگامي كه درجه حرارت محيط بيرون كاهش مي يابد، پنجره ها را باز كنيد.

•براي حفظ سلامتي خود در طول گرم ترين ساعات روز از رفتن به محيط بيرون خودداري كرده و از انجام فعاليت هاي بدني سنگين پرهيز نماييد. در محيط بيرون نيز در سايه قرار بگيريد.


ادامه متن . . .


•در طول روز پنجره ها را ببنديد و در صورت تابش آفتاب داخل منزل، پرده ها را بكشيد.

•در شب، هنگامي كه درجه حرارت محيط بيرون كاهش مي يابد، پنجره ها را باز كنيد.

•براي حفظ سلامتي خود در طول گرم ترين ساعات روز از رفتن به محيط بيرون خودداري كرده و از انجام فعاليت هاي بدني سنگين پرهيز نماييد. در محيط بيرون نيز در سايه قرار بگيريد.

•سعي كنيد از لباس هاي سبك، گشاد و به رنگ روشن از جنس الياف طبيعي استفاده كنيد.

•كودكان و سالمندان را در وسيله نقليه پارك شده خاموش نگه نداريد.

•دوش يا حمام آب سرد بگيريد. به جاي دوش آب سرد مي توانيد از كيسه آب سرد يا حوله يا اسفنج حاوي آب سرد و شست و شوي پاها استفاده كنيد.

•به طور مرتب مايعات بنوشيد و از مصرف نوشيدني هاي شيرين پرهيز نماييد.

•اگر بيمار هستيد و دارو مصرف مي كنيد، داروهايتان را در دماي كمتر از 25 درجه سانتيگراد يا داخل يخچال نگهداري كنيد.

•در صورتي كه احساس ضعف، گيجي، اضطراب، تشنگي شديد يا سردرد مي كنيد، حتماً از ديگران كمك بگيريد. در اسرع وقت به مكان خنكي برويد و مقداري آب يا آب ميوه طبيعي براي آب رساني به بدن خود بنوشيد.

•اگر يكي از اطرافيان شما پوست خشك و داغ داشت يا دچار هذيان يا تشنج شد، سريعاً با اورژانس تماس بگيريد و تا زماني كه منتظر پزشك هستيد، فرد را به محل خنكي ببريد و پاها و لگن او را در سطحي بالاتر قرار دهيد. لباس هاي او را از تن خارج كرده دست و پاي او را خنك كنيد. به طور مرتب او را باد بزنيد و از دادن هرگونه داروي تب بر مانند استامينوفن به فرد خودداري نماييد.منتظر تشنگي نباشيد. به ياد داشته باشيد انسان زماني احساس تشنگي مي‌کند که آب بدنش کم شده باشد.


واحد بهداشت HSE1389/4/26 شنبه
..
استفاده از كلاه ايمني 
..
جوايز برندگان مسابقه بهداشت 

همكاران محترمي كه نام آنها بعنوان برندگان مسابقه بهداشت اعلام گرديده مي توانند براي دريافت جوايز خود شخصا به دفتر HSE طبقه 14 ساختمان مركزي شركت ملي گاز ايران (اتاق 1414) مراجعه نمايند.


HSE شركت ملي گاز ايران


1389/4/15 سه‌شنبه
..
اعلام اسامي برندگان مسابقه بهداشت 

ضمن عرض پوزش به علت تاخير در اعلام اسامي برندگان مسابقه بهداشت، كه قرار بود پس از تهيه جوايز اعلام شود، اما با توجه به تماس هاي مكرر شما عزيزان، اسامي برندگان اين مسابقه به قرار ذيل اعلام مي‎گردد.

همچنين جوايز اين دوره نيز به محض آماده شدن به اطلاع شما عزيزان خواهد رسيد.


ادامه متن . . .

ضمن عرض پوزش به علت تاخير در اعلام اسامي برندگان مسابقه بهداشت، كه قرار بود پس از تهيه جوايز اعلام شود، اما با توجه به تماس هاي مكرر شما عزيزان، اسامي برندگان اين مسابقه به قرار ذيل اعلام مي‎گردد.

همچنين جوايز اين دوره نيز به محض آماده شدن به اطلاع شما عزيزان خواهد رسيد.


رديف

نام خانوادگي

نام

رديف

نام خانوادگي

نام

1

آزادان

شادي

24

صالحي

مرتضي

2

آزادان

امير

25

صفائي اصل

مريم

3

اصلاني

حامد

26

صمصاميه

مصطفي

4

الهي فرد

علي

27

طاهري خامنه

بهمن

5

اميدي

بتول

28

عتيفي

شمسي

6

اميرصالحي

جمليه

29

عرشيان

مجيد

7

ايلكا

حميدرضا

30

علمداري

وحيد

8

تابعيان

صديقه

31

فروغي

رحيم

9

جمشيدي

رقيه

32

فضلعلي سركاني

مهدي

10

حبيبي

زهرا

33

فكري

محمد حسين

11

دورانديش

محسن

34

قاسمي

اسماعيل

12

دولتخواهي

مرضيه

35

مالمير

آزاده

13

رضايي

فرزانه

36

مرادي تنها

باقر

14

زحمتي

نرگس

37

معلي نسب

محسن

15

زينل نيا

روح اله

38

ملك محمودي

مريم

16

سري

محمد

39

مهدي

شريفي

17

سعيدي

حسن

40

ميناروش

محسن

18

سلطاني

آمال

41

نجفي

مرتضي

19

سلطاني علاسوند

سوسن

42

وفايي

خديجه

20

سوري

عباس

43

هاشم پور

رويا

21

سيد ميكائيلي

فريده

44

هاشمي

ابراهيم

22

شاهنده هل آباد

توران

45

يگانه

فاطمه

23

شيوياري

رضا

 

 

 


1389/3/5 چهارشنبه
..
حضور HSE شركت ملي گاز در اولين كنگره طب كار و سلامت شغلي در صنعت نفت 

در اين كنگره كه در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار گرديد و متخصصين، كارشناسان و مسئولين بهداشت و طب كار وزارت نفت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي حضور داشتند، HSE شركت ملي گاز علاوه بر حضور در نمايشگاه جانبي كنگره، نسبت به ارائه برنامه ها آينده و فعاليت هاي دو سال گذشته خود توسط آقاي مهندس باهوش به عنوان سخنران ويژه اقدام نمود.


ادامه متن . . .

در اين كنگره كه در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار گرديد و متخصصين، كارشناسان و مسئولين بهداشت و طب كار وزارت نفت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي حضور داشتند، HSE شركت ملي گاز علاوه بر حضور در نمايشگاه جانبي كنگره، نسبت به ارائه برنامه ها آينده و فعاليت هاي دو سال گذشته خود توسط آقاي مهندس باهوش به عنوان سخنران ويژه اقدام نمود. در اين كنگره همچنين تعدادي از همكاران HSE شركت هاي تابعه شركت ملي گاز نيز حضور داشتند كه برخي از آنها مقالات خود را به صورت سخنراني و يا پوستر ارائه كردند.

لازم به ذكر است HSE شركت ملي گاز و آقاي مهندس باهوش به خاطر حضور فعالانه و ارائه سخنراني در اين كنگره موفق به اخذ لوح تقدير و همچنين نماد اين كنگره گرديدند.

1389/2/28 سه‌شنبه
..
روز جهاني بهداشت حرفه اي و ايمني 

8 ارديبهشت روز جهاني بهداشت حرفه اي و ايمني گرامي باد.


ادامه متن . . .


8 ارديبهشت روز جهاني بهداشت حرفه اي و ايمني گرامي باد.

فايل پوسترها با دو كيفيت بالا و پايين جهت استفاده از ادامه قابل دريافت است.

1389/2/8 چهارشنبه
..
اولين كنگره ملي طب كار و سلامت شغلي در صنعت نفت 

ادامه متن . . .


از همكاران محترم HSE بويژه مسئولين و كارشناسان محترم بهداشت شركتها و مناطق تابعه شركت ملي گاز ايران دعوت ميگردد در "اولين كنگره ملي طب كار و سلامت شغلي در صنعت نفت" كه توسط سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برگزار ميگردد شركت نمايند.

جهت دريافت اطلاعات ثبت نام به فايل پيوست مراجعه نماييد.

1389/2/5 يكشنبه
..
فعاليت هاي انجام گرفته در شركت مهندسي و توسعه گاز ايران بمناسبت هفته سلامت  
..
12>>>