گردهمايي رؤساي HSE
معاون وزير و مدير عامل شركت ملي گاز در نشست رؤساي HSE شركت هاي تابعه گاز: رؤساي HSE مطمئن باشند كه مديريت ارشد شركت پشتيبان و حامي آنان خواهد بود 

آقاي مهندس اوجي در بخشي از سخنان خود ضمن اظهار اعتقاد قلبي به HSE و بازرسي فني، اولويت ها را در شركت ملي گاز در هنگام اجرا و پروژه ها به HSE و بازرسي فني دادند و فرمودند : ديدگاه من به HSE و بازرسي فني ديدگاه ويژه اي است و ابزار مديريت مي باشد و هيچگونه پروژه اي استارت نخواهد خورد مگر اينكه تمام موارد ايمني آن حل و فصل شده باشد . خط دوم و هشتم تركمنستان بعد از اينكه تيم و ماشين آلات تجهيز شد و خاطرمان از مسائل ايمني جمع شد ، تزريق گرديد. خط پنجم نيز هر چند با خط گاز شيرين تست شده بود ولي مجموعه اي از تيم هاي پالايش و انتقال را زير مجموعه آقاي مهندس باهوش قرار داديم و تا اجازه HSE داده نشد تزريق گاز به خط انجام نگرفت. رؤساي HSE هم بايد مقتدر باشند و مطمئن از اينكه حمايت مدير عامل پشتيبان و حامي آنان خواهد بود.


ادامه متن . . .


واحد آموزش HSE شركت ملي گاز ايران خبر داد در آستانه ولادت با سعادت پيامبر اسلام حضرت ختمي مرتبت ،محمدمصطفي(ص) و امام ششم شيعيان حضرت امام جعفر صادق (ع) جلسه رؤساي HSE مورخ 11/12/88 در ساختمان مركزي گاز با حضور جناب آقاي مهندس اوجي، معاون وزير و مدير عامل و همچنين جمعي از مديران ارشد شركت ملي گاز از جمله معاونت مدير عامل ، مدير هماهنگي و نظارت بر توليد و مدير گازرساني برگزار گرديد.

در اين جلسه پس از تلاوت آياتي از قرآن كريم و خوش آمد گويي توسط آقاي مهندس باهوش رئيس HSE شركت ملي گاز ، رؤسا و نمايندگان شركت هاي و مناطق عمليات خلاصه اي از عملكرد HSE مربوطه را ارائه نمودند.سپس جناب آقاي مهندس اوجي بياناتي را در خصوص جايگاه و اهميت HSE ايراد فرمودند. پشت سر گذاشتن زمستان بدون افت فشار و قطعي گاز با فرآورش ، انتقال و توزيع نزديك به 154 ميليارد متر مكعب گاز در سال بدون توقف در توليد و بدون حادثه ناگوار در بخش هاي پالايش ، انتقال و گازرساني و رشد 11 درصدي نسبت به سال گذشته و ارائه يك كارنامه خوب از مقدمات سخنان ايشان بود.

آقاي مهندس اوجي در بخش ديگري از سخنان خود ضمن اظهار اعتقاد قلبي به HSE و بازرسي فني، اولويت ها را در شركت ملي گاز در هنگام اجرا و پروژه ها به HSE و بازرسي فني دادند و فرمودند : ديدگاه من به HSE و بازرسي فني ديدگاه ويژه اي است و ابزار مديريت مي باشد و هيچگونه پروژه اي استارت نخواهد خورد مگر اينكه تمام موارد ايمني آن حل و فصل شده باشد . خط دوم و هشتم تركمنستان بعد از اينكه تيم و ماشين آلات تجهيز شد و خاطرمان از مسائل ايمني جمع شد ، تزريق گرديد. خط پنجم نيز هر چند با خط گاز شيرين تست شده بود ولي مجموعه اي از تيم هاي پالايش و انتقال را زير مجموعه آقاي مهندس باهوش قرار داديم و تا اجازه HSE داده نشد تزريق گاز به خط انجام نگرفت. رؤساي HSE هم بايد مقتدر باشند و مطمئن از اينكه حمايت مدير عامل پشتيبان و حامي آنان خواهد بود.

معاون وزير در شركت ملي گاز جايگاه HSE را بسيار مهم توصيف كرده و گفتند: HSE اگر زير نظر مدير عامل يا مدير منطقه نباشد نمي تواند آنچه مدير مي خواهد انجام دهد و ديگر بازرس نيست. ايشان رؤساي HSEرا به نظارت و گزارش مداوم از مشكلات پروژه ها به مديران تشويق كردند و فرمودند اگر ترتيب اثر داده نشد گزارشات را مستقيماً براي اينجانب ارسال كنيد.

ايشان با توجه به دو برابر بودن تعداد پيمانكاران نسبت به كاركنان رسمي ، تاييد HSE را در زمان عقد قرار داد با پيمانكاران و تهيه دستورالعمل HSE پيمانكاران و ارزيابي آنان را بخشي از الزامات قرار داد ها عنوان نمودند.

ايشان در خصوص گله مندي شركت ها به ساختار HSE ، ابراز اميدواري كردند همچنان كه در بخش پايين دستي و گازرساني از برنامه چهارم توسعه جلو هستيم و سرعت توسعه در شركت ملي گاز بالا مي باشدساختار نيز بايد تغيير كرده كه ان شاء الله با كمك امور سازماني اين امر تحقق مي يابد.

ارسال گزارشات حوادث براي ديگر شركت ها و نواحي ، حضور فعال در پروژه ها ، آموزش هاي تخصصي HSE، استفاده از نيروهاي توانمند ، استمرار و گزارش مانورها ، ارسال گزارشات حوادث ماهيانه به هيات مديره ،گزارش كمبود هاي تجهيزاتي از جمله ادوات آتش نشاني ، رفع مشكلات نيروي انساني توسط مديران عامل شركت ها از نكات بسيار مهم ديگر بيانات ايشان بود. در پايان نيز آقاي مهندس اوجي تاكيد برحمايت ويژه از HSE و بازرسي فني نمودند.


1388/12/16 يكشنبه
..
گردهمايي و هم انديشي رؤساي HSE شركتهاي گاز استاني 

با عنايت به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اصلاح الگوي مصرف و نامگذاري سال 88 به اين نام ، همچنين با توجه به خطرات فراوان مرتبط با گاز طبيعي ، در نظر است روزهاي 3 و 4 آبانماه سال جاري گردهمايي و هم انديشي رؤساي HSE شركتهاي گاز استاني سراسر كشور به ميزباني شركت گاز استان بوشهر با سرفصل هاي ذيل برگزار گردد . . . .


با عنايت به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اصلاح الگوي مصرف و نامگذاري سال 88 به اين نام ، همچنين با توجه به خطرات فراوان مرتبط با گاز طبيعي ، در نظر است روزهاي 3 و 4 آبانماه سال جاري گردهمايي و هم انديشي رؤساي HSE شركتهاي گاز استاني سراسر كشور به ميزباني شركت گاز استان بوشهر با سرفصل هاي ذيل برگزار گردد:

1-راههاي مصرف بهينه گاز و اصلاح الگوي مصرف گاز نحوه اطلاع رساني در اين مورد

2-خطرات گاز ؛ راههاي مقابله با آن و نحوه اطلاع رساني در مورد اين خطرات

3-نحوه آموزش به مشتركين و خانواده ها براي محافظت از علمك و كنتور و جلوگيري از ايجاد ترس نسبت به استفاده از گاز طبيعي

4-مشكلات ، راهكارها و پيشنهادات در مورد ترغيب استفاده از دستگاههاي گازسوز استاندارد و نحوه جايگزيني / تغيير سوخت از گاز مايع به گاز طبيعي

5-بررسي و ارائه راهكار در مورد وضعيت ساختمانها و نحوه لوله كشي / دودكش‎گذاري ساختمانهاي قديمي

6-خطرات ايستگاههاي تقليل فشار براي مردم عادي و نحوه ايمن سازي و اطلاع‎رساني در مورد خطرات

7-تشكيل كارگروههاي منطقه اي HSE استانهاي همجوار به منظور شناسايي چالشهاي فراروي HSE و نحوه مرتفع ساختن اين چالشها در راستاي افزايش كارايي شركتهاي گاز استاني

8-تعيين راهكارهاي براي بدست آوردن آمار دقيق تلفات حوادث گازگرفتگي و خسارات ناشي از انفجار و آتش سوزي مربوط به مصرف كنندگان گاز طبيعي

9-بررسي چگونگي جذب كارشناسان با مدارك تحصيلي مرتبط با HSE از ميان شاغلين فعلي وزارت نفت و ممتازين دانشگاهها براي سمتهاي خالي HSE در مجموعه شركت ملي گاز ايران

10-بررسي نحوه استقرار HSEMS با استفاده از الگوي يكسان (براي كل مجموعه شركت ملي گاز ) و ارائه به HSE ستاد

از رؤساي HSE شركتهاي گاز استاني درخواست دارد در جهت برگزاري هر چه بهتر گردهمايي با خروجي مؤثر و مفيد، پيشنهادات و نظرات خود را به طرق ممكن به دبير گردهمايي (جناب آقاي مهندس آتيار- رئيس HSE شركت گاز استان بوشهر به شماره تلفن 07113539675 و پست الكترونيك atiar_m@nigc-boushehr.ir ) حداكثر تا پايان 15/7/88 منعكس فرمايند.


1388/6/4 چهارشنبه
..
بازديد رؤسا وكارشناسان HSE شركت ملي گاز ايران از پالايشگاه نفت تبريز 

 

درادامه بازديدهاي متقابل رؤساي بهداشت ، ايمني و محيط زيست شركت هاي پالايشي نفت وگاز، در روزهاي 25 و 26 و 27 مرداد ماه رؤسا وكاشناسان ارشدHSEشركت ملي گاز ايران به اتفاق همكاران HSE شركت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از پالايشگاه نفت تبريز بازديد نمودند . . . .


درادامه بازديدهاي متقابل رؤساي بهداشت ، ايمني و محيط زيست شركت هاي پالايشي نفت وگاز، در روزهاي 25 و 26 و 27 مرداد ماه رؤسا وكاشناسان ارشدHSEشركت ملي گاز ايران به اتفاق همكاران HSE شركت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي از پالايشگاه نفت تبريز بازديد نموده وازنزديك با فعاليت هاي HSE آن پالايشگاه آشنا شدند .

در آغاز جلسه مهندس عظيم پوران رئيس HSE پالايشگاه تبريز گزارشي از اقدامات و فعاليتهاي انجام شده در حوزه HSE در پالايشگاه تبريز ارائه نمودند. همچنين فعاليتهاي مرتبط با پدافند غير عامل مورد بررسي قرار گرفت و سخنراني علمي با حضور كارشناسان با موضوع مقاوم سازي سازه ها برگزار گرديد.

 
 
 
1388/5/28 چهارشنبه
..
بازديد رؤسا وكارشناسان HSE شركت ملي پالايش وپخش از شركت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد 

درادامه بازديدهاي متقابل رؤساي بهداشت ، ايمني و محيط زيست شركت هاي پالايشي نفت وگاز، در روزهاي 6و7 مرداد ماه 1388 رؤسا وكاشناسان ارشدHSEشركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي به اتفاق همكاران HSE ستادشركت ملي گاز از پالايشگاه گاز . . . .


درادامه بازديدهاي متقابل رؤساي بهداشت ، ايمني و محيط زيست شركت هاي پالايشي نفت وگاز، در روزهاي 6و7 مرداد ماه 1388 رؤسا وكاشناسان ارشد HSEشركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي به اتفاق همكاران HSE ستاد شركت ملي گاز از پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد (خانگيران ) بازديد نموده وازنزديك با فعاليت هاي HSE آن پالايشگاه آشنا شدند .

مهندس حسني مدير عامل شركت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد در مراسم آغازين اين بازديد بر لزوم يكپارچگي مقررات و قوانين در واحد هاي پالايشي و به روزكردن دستور العملها و استفاده از روشهاي نوين در اعمال مقررات ايمني تاكيد نمود.

1388/5/11 يكشنبه
..
بازديد همكاران HSE شركت ملي گاز از پالايشگاه نفت لاوان 


در ادامه بازديدهاي متقابل روساي بهداشت، ايمني و محيط زيست شركت هاي پالايشي گاز و نفت، روزهاي 6 و 7 خردادماه 88 روساي HSE شركت هاي پالايش گاز و همكاران ستاد HSE شركت ملي گاز  از پالايشگاه نفت لاوان بازديد كردند.

در ادامه تعدادي از عكسهاي بازديد جهت دانلود قرار داده شده است.


1388/3/9 شنبه
..
بازديد روساي HSE پالايشگاه هاي نفت از مجتمع گاز پارس جنوبي و شركت پالايش گاز كنگان 


با ابتكار و پيشنهاد HSE شركت ملي گاز ايران و با هدف همسان سازي و الگو برداري از عملكردهاي HSE پالايشگاه هاي گاز و نفت، مديران HSE شركت ملي گاز و شركت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي جهت بازديد روساي HSE شركت هاي پالايشي خود از تاسيسات يكديگر به منظور انتقال تجارب HSE تفاهم نامه اي امضاء نمودند. پيرو اين تفاهم نامه، اولين مرحله از بازديدهاي مذكور در تاريخ 18 لغايت 22 ارديبهشت 88 از مجتمع گاز پارس جنوبي و شركت پالايش گاز فجر جم انجام شد كه مورد استقبال ميهمانان و همچنين ميزبانان قرار گرفت.

لازم به توضيح مي باشد روساي HSE پالايشگاه هاي گاز نيز روزهاي 6 و 7 خرداد ماه سال جاري مهمان پالايشگاه نفت لاوان خواهند بود.1388/2/26 شنبه
..
سومين گردهمايي رؤساي HSE 
..
سومين گردهمايي رؤساي HSE شركت ها و مناطق عمليات انتقال گاز 

سومين گردهمايي رؤساي HSE شركت ها و مناطق عمليات انتقال گاز

در پالايشگاه گاز سرخون و قشم مورخ 17/11/87


نقشکليديHSE در صنعت به عنوان عاملي براي مصون داشتن انسان ها, محيط کار ومحيط پيرامون از آسيب سرمايه و نيز تأمين منافع اقتصادي صنعت با جلوگيرياز ضايعات انساني, ضايعات تجهيزات, قطع توليد و خسارت به وجهه ي مجموعههاي صنعتي در اثر حوادث بر هيچ صاحب نظري پوشيده نيست. مديريت HSE شركتملي گاز ايران  با بهره گيري از تجربيات برگزاري دو گردهمايي رؤساي  HSEاين شركت ( درآبان ماه 1385 و تير ماه 1386 )  اقدام به برگزاري سومينگردهمايي رؤساي HSE شركت ها و ...


سومين گردهمايي رؤساي HSE شركت ها و مناطق عمليات انتقال گاز

در پالايشگاه گاز سرخون و قشم مورخ 17/11/87


نقش کليديHSE در صنعت به عنوان عاملي براي مصون داشتن انسان ها, محيط کار و محيط پيرامون از آسيب سرمايه و نيز تأمين منافع اقتصادي صنعت با جلوگيري از ضايعات انساني, ضايعات تجهيزات, قطع توليد و خسارت به وجهه ي مجموعه هاي صنعتي در اثر حوادث بر هيچ صاحب نظري پوشيده نيست. مديريت HSE شركت ملي گاز ايران  با بهره گيري از تجربيات برگزاري دو گردهمايي رؤساي  HSE اين شركت ( درآبان ماه 1385 و تير ماه 1386 )  اقدام به برگزاري سومين گردهمايي رؤساي HSE شركت ها و مناطق عمليات انتقال گازدر پالايشگاه گاز سرخون و قشم نموده است.

در اين  گردهمايي  كه مديريت  HSEشركت ملي گاز ايران  ، رؤساي HSE شركت هاي پالايشي ، گاز استان ،مناطق عمليات انتقال و رئيسHSE شركت مهندسي و توسعه  گاز و مديران  عامل شركت پالايش گاز سرخون و قشم و منطقه 6 عمليات انتقال گاز حضور داشتند به  بحث و بررسي و تبادل نظر در خصوص مشكلات و چالش هاي موجود HSE شركت ملي گاز ايران  پرداختند


وَ لَقَد كَرَّمنا بَني آدم « و ما فرزندان آدم را بسيار گرامي داشتيم » . (سوره اسراء – آيه 70)


امروزه صنعت گاز كشور با گستره جغرافيايي به وسعت ايران عزيز و تنوع عملياتي كه در كمتر صنعتي ديده مي شود، به سرعت مسير رسيدن به اهداف توسعه اي كشور را در برنامه هاي پنج ساله و دورنماي ايران 1404 مي پيمايد و مسلم است كه در اين راه مسئوليت سنگيني بر دوش همكاران محترم در تمامي رده ها و تخصص هاي شركت مي‎باشد. لذا روسا و كارشناسان واحدهاي HSE  صنعت گاز ، با توجه به تخصص و مسئوليت خود وظيفه دارند با اتخاذ راهكارهاي علمي و مناسب به گونه‎اي اقدام نمايند تا كمترين عوارض جسمي و روحي به همكاران ، كمترين صدمات به تجهيزات و تاسيسات و كمترين خسارات به محيط زيست وارد آيد .

مديريت يكپارچه HSE كه در سالهاي اخير و با فاصله زماني نسبتاً كوتاهي از كشورهاي توسعه يافته در وزارت نفت و بويژه در شركت ملي گاز ايران شكل گرفته، نگرشي نوين را در سطح مديران اين مجموعه ايجادكرده است به نحوي كه يكي از اولين مباحث بررسي شده قبل از نهايي شدن هر تصميم، مسايل مربوط به HSE مي باشد ، زيرا معتقديم كه تعهد و تامين منابع لازم براي چنين سيستم مديريتي ارزشمند، علاوه بر اينكه از نيروي انساني صيانت ، از تجهيزات محافظت و از محيط زيست مراقبت مي كند، منجر به كاهش هزينه ها و افزايش بهره وري در محيط كار مي شود. بنابراين فرد فرد ما ، گذشته از مسئوليتي كه به عهده داريم ، موظفيم در جهت استقرار و نگهداري نظام مديريت HSE ، با برنامه ريزي صحيح و موثر، آگاه سازي ، فرهنگ سازي و آموزش و همچنين تعهد، نظم و انضباط كاري نهايت تلاش خود را بنماييم .

در انتها اميدوارم در تمامي فعاليت ها اعتقاد قلبي مان باشد كه :

1-    سلامتي از عناصر كليدي براي دستيابي به توسعه پايدار و همه جانبه است .

2-    هزينه كردن در جهت برقراري ايمني در تاسيسات نوعي صرفه جويي وسرمايه گذاري محسوب مي شود.

3-    مي توان با در نظر گرفتن اولويت هاي موجود در خصوص توسعه ، همزمان در حفظ و نگهداشت و بهبود محيط زيست نيز كوشيد .  

       و من  ا... التوفيق

                                                           عزيزاله رمضاني 

                                                          معاون وزير و مديرعامل شركت ملي گاز ايران

عكسهاي گردهمايي در ادامه قابل دريافت است.

1387/12/4 يكشنبه
..
گردهمايي هم انديشي يك روزه رؤساي HSE گاز هاي استاني 

گردهمايي هم انديشي  يك روزه رؤساي HSE گاز هاي استاني بمنظور تبادل نظر در رابطه با حوادث مشتركين گاز طبيعي و به ميزباني HSE شركت ملي گاز ايران در ساختمان آموزش مركزي مورخ 29/8/87  برگزار گرديد . در اين گردهمايي ابتدا دو مورد فيلم كوتاه در رابطه با حوادث مشتركين گاز طبيعي  در خصوص گاز زدگي با منو اكسيد كربن ، نشت گاز و انفجار  و آتش سوزي به نمايش در آمد. سپس روساي HSE شركتهاي تابعه نسبت به بررسي مشكلات و ارائه راهكارهاي لازم براي كاهش حوادث مشتركين گاز طبيعي پرداختند .

در اين گردهمايي پس از تبادل نظر شركت كنندگان بيشترين علل و قوع حوادث مشتركين در زمينه گاز گرفتگي با مونو اكسيد كربن  مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفت كه عدم نصب صحيح وسايل گاز سوز در منزل ونقص در دود كشهاي آنان و بازرسي و كنترل آنها ، استفاده از وسايل گاز سوز غير استاندارد ، عدم اگاهي مصرف كنندگان از خطرات گاز منواكسيد كربن و غيره  اشاره گرديد .

همچنين پيشنهادات و راهكارهاي لازم براي كاهش حوادث مشتركين ، از قبيل آموزش و اطلاع رساني مردم از طريق صدا و سيما در رابطه با خطرات گاز مونو اكسيد كربن و استفاده صحيح از وسايل گاز سوز ،آموزش از طريق مدارس و هميار گاز ، تعامل با سازمانهاي ذيربط براي ساخت وسايل گاز سوز استاندارد ، نظارت و بازرسي از منازل مصرف كنندگان توسط سازمانهاي مسئول و غيره مورد اشاره و تبادل نظر قرار گرفت


1387/9/6 چهارشنبه
..