H، S و E
تقويم آموزشي دوره هاي HSE سال 1390 شركت ملي گاز 

كليه همكاران HSE  مي توانند با در نظر گرفتن زمان و مكان اجراي  دوره هاي  HSE كه در  تقويم آموزشي شركت ملي گاز ارائه گرديده است ، از طريق واحدهاي آموزش مربوطه اقدام به ثبت نام نمايند.در ادامه مي توانيد فايل مربوط به دوره هاي HSE سال1390  با ذكر سر فصل ها و مكان و زمان دوره ها  را دريافت نماييد.

واحد آموزش و ارزيابي عملكرد HSE شركت ملي گاز


1390/4/11 شنبه
..
برگزاري نخستين دوره سناريو نويسي مانور پدافند غير عامل و بحران 

نخستين دوره سناريو نويسي مانور در شرايط اضطراري 4 لغايت 6 تيرماه 1390 بميزباني شركت گاز استان چهارمحال و بختياري ويژه كارشناسان و رؤساي پدافند غير عامل و بحران برگزار گرديد . در اين دوره سه روزه كه از كليه شركتهاي پالايشي و گازرساني و همچنين شركت انتقال گاز،بازرگاني و مهندسي و توسعه گاز حضور داشتند به مباحثي همچون انواع بحران ها و استاندارد هاي موجود ، سناريو هاي حادثه و مانوردر خطوط عمليات گاز، ايستگاههاي CGS وهمچنين پالايشگاههاي گاز و... پرداخته شد كه همراه با كارگاهها عملياتي  برگزار گرديد.


1390/4/6 دوشنبه
..
معرفي مرجع دوره آموزشي بهداشت، ايمني و محيط زيست پيمانكاران ويژه شركت هاي گاز استاني 

به اطلاع همكاران و بويژه روساي محترم HSE شركت هاي تابعه ميرساند كه مرجع دوره آموزش بهداشت، ايمني و محيط زيست پيمانكاران با كد آموزشي 19808 توسط متخصصين و كارشناسان HSE و آموزش و تجهيز نيروي انساني تهيه گرديده است. در ادامه مي توانيد فايل الكترونيكي آن را دانلود نماييد.


1390/1/15 دوشنبه
..
تقويم آموزشي سه ماهه اول 1390 

به اطلاع كليه همكاران مي رساند دوره هاي آموزشي HSE جهت كليه سمتهاي واحدهاي HSEطراحي و در تقويم آموزشي سال 1390 شركت ملي گاز درج گرديده است

در ادامه مي توانيد  فايل سه ماهه اول تقويم آموزشي 1390 را دانلود نماييد.


1390/1/15 دوشنبه
..
برگزاري دوره سرمميزي OHSAS 18001 تحت اعتبار IRCA 

HSE شركت ملي گاز به ميزباني منطقه 8 عمليات انتقال گاز دوره سر مميزي OHSAS 18001 را ويژه كارشناسان ارشد HSE كه در سيستم مديريت HSE شركت ملي گاز مميزي انجام مي دهند از 27 تا 30 شهريور ماه سال جاري در تبريز برگزار نمود.


ادامه متن . . .


HSE شركت ملي گاز به ميزباني منطقه 8 عمليات انتقال گاز دوره سر مميزي OHSAS 18001 را ويژه كارشناسان ارشد HSE كه در سيستم مديريت HSE شركت ملي گاز مميزي انجام مي دهند از 27 تا 30 شهريور ماه سال جاري در تبريز برگزار نمود.

در اين دوره مباحثي همچون:

تعاريف OHSAS 18001 از حوادث رويداد و شبه حادثه

مديريت OH&S

ساختار قانوني ايمني و بهداشت

الزامات قانوني OH&S

مميزي فرايند

فرايند مميزي

مميز و صلاحيت او

روال مميزي

اصول مميزي

برنامه هاي مميزي شخص دوم و سوم

مميزي پايش و اندازه گيري عملكرد

و...

مطرح گرديد وبصورت كارگروهي و كارگاهي در واحد HSE منطقه 8 عمليات تمرين گرديد .


عكسهاي دوره از ادامه قابل دانلود است...
1389/7/5 دوشنبه
..
International Gas Union Research Conference - IGRC, 19-21 October 2011  

همايش بين المللي پژوهشي اتحاديه بين المللي گاز موسوم IGRC در تاريخ 19-21 اكتبر 2011 در كشور كره جنوبي برگزار مي گردد.

اطلاعات بيشتر از سايت http://www.igrc2011.com قابل دستيابي است.


1389/6/17 چهارشنبه
..
برگزاري دوره آموزشي KPI شاخصهاي عملكردي 

دوره 2 روزه آموزشي شاخصهاي عملكرد Key Performance Indicators هفتم و هشتم تيرماه توسط HSE شركت ملي گاز ايران و در محل ساختمان مركزي آموزش برگزار گرديد. در اين دوره شركت كنندگان ضمن آشنايي با شاخصهاي عملكرد HSE كاربرد اين شاخصها در نحوه تصميم گيري هاي مديريتي را آموزش ديدند.


فايهاي مرتبط با دوره از ادامه قابل دريافت است . . .


1389/4/9 چهارشنبه
..
اطلاعيه دوره آموزشي عمومي HSE پيمانكاران 
..
برگزاري كارگاه آموزشي HSE با موضوع روشهاي نوين ريشه يابي علل حوادث 

بررسي و تحقيق در خصوص تدوين روشهاي نوين ريشه يابي علل حوادث با رويكرد تجزيه و تحليل سه حادثه عمده شركت ملي گاز با حضور كارشناسان HSE و ايمني شركتها و مناطق عمليات انتقال گاز در مورخه 10/11/88 در مديريت پژوهش شركت ملي گاز ايران برگزار گرديد. در اين جلسه انتخاب درست مشاور و پيمانكار ، تاثير خطاي انساني، استفاده از چك ليست و دستورالعمل راه اندازي و توقف واحد به عنوان هشدار و عواملي كه توجه به آنها مي تواند از بروز حوادث پيشگيري نمايد، مطرح گرديد.


1388/12/11 سه‌شنبه
..
دومين دوره آموزشي مميزي سيستم بهداشت، ايمني و محيط زيست HSE-MS 


دومين دوره آموزشي مميزي سيستم بهداشت، ايمني و محيط زيست HSE-MS در سطح شركت ملي گاز ايران از 2 لغايت 5 اسفند ماه سال جاري در محل پالايشگاه گاز سرخون و قشم برگزار گرديد. در ادامه فايل آموزشي دوره جهت اطلاع و استفاده همكاران و علاقمندان به مباحث سيستم هاي مديريتي HSE در اختيار قرار گرفته است. شركت كنندگان در دوره مي بايستي فايل CAR Form.DOC را دريافت و پس از تكميل حداكثر تا تاريخ 16/12/88 به آدرس الكترونيك mailto://mrhdipour_ahmad@nigc.ir ارسال نمايند.


1388/12/9 يكشنبه
..
بازديد از دوره ارزيابي پيامد حادثه با نرم افزار PHAST 

 جناب آقاي مهندس باهوش رئيس HSE شركت ملي گاز به همراه جناب آقاي صدري رئيس آموزش و تجهيز نيروي انساني شركت ملي گاز و جناب آقاي قنادي رئيس آموزش فني و تخصصي در مورخ 5/11/88 به مدت 2 ساعت در اولين دوره ارزيابي پيامد حوادث شركت ملي گاز حضور يافتند و از نزديك با شركت كنندگان و برگزار كنندگان دوره آشنا شدند و درخصوص ارزيابي و چالش هاي دوره به تبادل نظر با شركت كنندگان پرداختند.


1388/11/17 شنبه
..
برگزاري دوره ارزيابي پيامد حادثه با نرم افزار PHAST 

پيش بيني و مدل سازي حوادث قبل از وقوع همواره يکي از آمال مهندسين ايمني بوده است. در اين راستا تکنيک ها و روش هايي متعددي وجود دارد. اما مدل سازي پيامد حوادث بدون بهره گيري از نرم افزارهاي خبره بسيار وقت گير و عمدتاً با خطا همراه است. لذا HSE شركت ملي گاز با همكاري آموزش مركزي شركت ملي گاز براي اولين بار اقدام به برگزاري دوره ارزيابي پيامد حادثه با نرم افزار PHAST در سه دوره چهار روزه متوالي جهت كليه رؤساي HSE و كارشناسان ارشد ايمني شركت هاي تابعه از تاريخ 4/11/88 لغايت 20/11/88 در مركز آموزش شركت ملي گاز نموده است.


پيش بيني و مدل سازي حوادث قبل از وقوع همواره يکي از آمال مهندسين ايمني بوده است. در اين راستا تکنيک ها و روش هايي متعددي وجود دارد. اما مدل سازي پيامد حوادث بدون بهره گيري از نرم افزارهاي خبره بسيار وقت گير و عمدتاً با خطا همراه است. لذا HSE شركت ملي گاز با همكاري آموزش مركزي شركت ملي گاز براي اولين بار اقدام به برگزاري دوره ارزيابي پيامد حادثه با نرم افزار PHAST در سه دوره چهار روزه متوالي جهت كليه رؤساي HSE و كارشناسان ارشد ايمني شركت هاي تابعه از تاريخ 4/11/88 لغايت 20/11/88 در مركز آموزش شركت ملي گاز نموده است.


نرم افزار PHAST يكي از چندين محصولي است كه توسط شركت DNV، يكي از پيشگامان ارزيابي مخاطرات و حوادث صنعتي ، تهيه شده است . در نتيجه ، اين نرم افزار به عنوان يكي از ابزارهاي تصميم گيري شركت ها و دولت ها در امر مخاطرات صنعتي و ايمني عمومي شناخته شده است. اين نرم افزار

به صورت گسترده اي مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته است. علاوه برآن، نتايج حاصله از مطالعه جداگانه مدل جامع پيامد UDM كه توسط DNV ارايه شده است، بيانگر آن است كه هم تئوري و هم توانايي اين مدل در پيش بيني حوادث بسيار كارا است. اين نرم افزار خاص مدل سازي آتش، انفجار و رهايي مواد سمي در واحدهاي صنعتي است و هم اکنون توسط بزرگترين شرکت هاي نفت و گاز جهان خريداري و استفاده مي شود .

مدلسازي پيامدهاي ناشي از حوادث محتمل در يك واحد فرايندي، از مهم‌ترين مراحل ارزيابي ريسك مي باشد. اين مرحله شامل مدل سازي رهايش مواد در محيط و به دنبال آن مدل سازي پيامدهاي ناشي از سميت، اشتعال يا انفجار اين مواد مي‌باشد. امروزه اين مرحله به دليل پيچيدگي روابط مربوط به مدل سازي و زمان بر بودن حل آنها، توسط نرم‌افزارهاي كامپيوتري انجام مي‌گيرد. نرم افزار PHAST حوادثي چون آتش و انفجار مخازن و لوله ها را مدل کرده و نتايج شامل محدوده تاثير را به صورت گرافيکي نمايش مي دهد. اين نتايج در طرح ريزي واکنش اضطراري و حريم خطر مجتمع ها مورد استفاده قرار مي گيرد.

اين نرم افزار نسبت به ALOHA داراي مزيت ها و کاستي هايي مي باشد. بنابراين براي تحليل گران ريسک و کارشناسان HSE فراگيري دو نرم افزار مي تواند منجر به تسلط کامل بر مقوله تحليل حوادث فرآيندي چون آتش، انفجار و رهايي مواد سمي شود .

موارد ذيل در اين دوره آموزش داده شد:

•لزوم مدل سازي و تحليل حوادث صنعتي

•آموزش آناليز پيامد

•تکنيک هاي مدلسازي حوادث

•استانداردهاي سنجش پيامد حوادث

•معرفي نرم افزارهاي خبره آناليز پيامد

•آشنايي با نرم افزار هاي ديگر مدلسازي انتشار

•مرور مثال هاي صنعتي از واحدهاي صنعتي کشور

•لزوم مدل سازي و تحليل حوادث صنعتي

•روش هاي مرسوم علمي و مهندسي

•دستورالعمل اجراي روش

•تحليل عوامل موثر

•معرفي نرم افزار و مقايسه توانايي هاي ويرايش هاي گوناگون

•مرور چندين مثال صنعتي شامل مدلسازي رهايي آمونياک، بنزن، پروپان و ....

•مدلسازي آتش و انفجار

•چگونگي گرفتن و تحليل نتايج

•كارگاه براي کار عملي شرکت کنندگان با نرم افزار


1388/11/17 شنبه
..
استاندارد آموزشي مشاغل بهداشت، ايمني و محيط زيست 

امروزه نيروي انساني كارآمد و توانمند، از سرمايه هاي گرانقدر هر سازمان محسوب مي شود و براي رقابت در جهان كنوني و ارتقاء و بهره وري، چاره اي جز آموزش و تربيت و پرورش كاركنان نداريم. اين مهم بدون برنامه ريزي امكان پذير نيست و سازماني موفق است كه براي كاركنان خود برنامه هاي آموزشي داشته باشد . در اين فرآيند كه همان حركت در مسير شغلي فرد است نياز آموزشي مطرح مي گردد و استاندارد نمودن در راستاي منظم كردن هدفمند نمودن و نائل شدن به نتايج از پيش تعيين شده مي باشد. به اين منظور آموزش نيروي انساني براي دستيابي به اهداف و استراتژي رشد و توسعه صنعت گاز در ابعاد مختلف كه دستيابي به همه آنها بستگي به نيروي انساني ماهر و آموزش ديده دارد . . .


امروزه نيروي انساني كارآمدو توانمند، از سرمايه هاي گرانقدر هر سازمان محسوب مي شود و براي رقابت درجهان كنوني و ارتقاء و بهره وري، چاره اي جز آموزش و تربيت و پرورش كاركنان نداريم. اين مهم بدون برنامه ريزي امكان پذير نيست و سازماني موفق است كه براي كاركنان خود برنامه هاي آموزشي داشته باشد . در اين فرآيند كه همان حركت در مسير شغلي فرد است نياز آموزشي مطرح مي گردد و استاندارد نمودن درراستاي منظم كردن هدفمند نمودن و نائل شدن به نتايج از پيش تعيين شده ميباشد. به اين منظور آموزش نيروي انساني براي دستيابي به اهداف و استراتژي رشد و توسعه صنعت گاز در ابعاد مختلف كه دستيابي به همه آنها بستگي به نيروي انساني ماهر و آموزش ديده دارد، تهيه استاندارد در گروههاي شغلي مختلف را از اهم وظايف خود قرار داده كه بعد از تهيه استانداردهاي آموزشي مشاغل ابزاردقيق، گازرساني، آزمايشگاه، بهره برداري ايستگاههاي تقويت فشار و بهره برداري پالايش، پس از مدتها تلاش و جلسات كارشناسي و استفاده از دانش و تجارب ارزشمند همكاران صنعت گاز در بخش بهداشت،ايمني ومحيط زيست ، موفق به تهيه استاندارد مشاغل بهداشت ايمني ومحيط زيست گرديد .
اميدواريم اين استاندارد، مسير رشد،بهره وري و توسعه همه جانبه را در اين بخش هموار و سهل تر نمايد و ابزاري براي تعيين نيازهاي واقعي همكاران باشد. اميد است با تأييدات خداوند متعال، همكاري و مساعدت همه مسئولان ذيربط در مديريت، اعم از آموزشي،اداري و اجرايي ضمن اجراي دقيق استاندارد آموزشي تهيه شده، به توفيقاتي درجهت رشد نيروي انساني كارآمد نائل آئيم.

.

1388/9/3 سه‌شنبه
..
فراخوان بيست و سومين جشنواره ي بين المللي خوارزمي 
..
دومين همايش بيمه و مديريت ريسك در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي 


اين همايش در روزهاي 11 و 12 مهرماه 1388 در سالن همايش هاي بين المللي هتل المپيك تهران برگزار مي گردد. سر فصل ها ومحورهاي اين همايش شامل:

•مديريت ريسک در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي

•فرصت ها و چالش هاي بيمه در نفت، گاز و پتروشيمي

•اصول بيمه گري صنايع نفت، گاز و پتروشيمي

مي باشد و نيز ميزگردهاي مختلفي در حاشيه ي همايش برگزار خواهد شد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در خصوص نحوه ي ثبت نام در همايش و نيز ارسال مقالات در راستاي محورهاي همايش به آدرس وب سايت:

http://www.petroinsure.com

مراجعه نموده و يا با دبير خانه ي اين همايش 021-88556492 الي 6 تماس حاصل فرماييد.


1388/4/8 دوشنبه
..
برگزاري كارگاه آموزشي H2S Protection 

به نام خدا

برگزاري كارگاه آموزشي H2S Protection

توسط HSE شركت ملي گاز ايران


گاز هيدروژن سولفوره يکي از مهلک ترين گازهاي صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي مي باشد و رعايت نکات ايمني در محل هايي که احتمال حضور اين گاز و جود دارد از الزامات مي باشد و اين امر جز با شناخت امکان پذير نمي باشد . اين گاز فوق العاده سمي است و سميت ان را تقريباً همانند گاز سيانور ميدانند همچنين سميت آن 5 تا 6 برابر گاز منواكسيد كربن مي باشد. بنا براين بايستي اقدامات پيشگرانه مهمي در تمامي مراحل استخراج? بهره برداري و تعميرات در تاسيسات پالايشگاهي و تصفيه گاز ترش و همچنين در خطوط انتقال گاز ترش (در دريا و خشكي) اتخاذ گردد.

نشت گاز H2S در تأسيسات پالايشگاهي كه مجهز به فرآيند پالايش گاز ترش مي باشند يكي از خطرات بالقوه و جدي محسوب مي گردد به طوري كه كارشناسان HSE شركتهاي پالايش گاز و مناطق عمليات انتقال گاز كه داراي خطوط لوله و تأسيسات گاز ترش هستند، به دنبال راه كارهاي مناسب جهت پيشگيري از بروز و مواجهه با اين پديده خطرناك مي باشند.

در اين ارتباط HSE شركت ملي گاز با همكاري واحد آموزش مركزي اقدام به برگزاري كارگاه آموزشي يك روزه با عنوان H2S Protection در تاريخ 20/12/87 و با حضور سه نفر از مديران ارشد شركت نروژي Uniteam International با موضوعات ذيل نمود:

1. Gas Safe Shelter Production (GSSP)

2. Temporary Refuge (TR)

3. Shelter in Place (SIP)


در ادامه مي توانيد برخي از عكسهاي مربوط به اين كارگاه آموزشي را دريافت نماييد.


1387/12/24 شنبه
..
استاندارد آموزشي مشاغل HSE 

ه اطلاع همكاران محترم  شاغل در واحد هاي HSE شركت ملي گاز ايران مي رساند، با تلاش كارشناسان HSE صنعت گاز و برگزاري جلسات كارشناسي متعدد استاندارد آموزشي مشاغل HSE با رويكرد پودماني تدوين گرديد.

اميد است اين استاندارد مسير رشد، بهره وري و توسعه همه جانبه را در اين بخش هموار و سهل تر نموده و ابزاري براي تعيين نياز هاي واقعي همكاران باشد.

فايل استاندارد آموزشي مشاغل HSE شركت ملي گاز از لينك پايين قابل دريافت است.


1387/11/21 دوشنبه
..
كارگاه آموزشي HSE-MS جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران 

1387/3/22 چهارشنبه
..
دوره هاي آموزشي تخصصي پژوهشگاه صنعت نفت (تابستان 87) 
..